V tomto díle probereme postup při fotografování černobílého snímku dlouhými časy. Začneme výběrem scény a kompozice, následovat bude příprava fototechniky a nastavení fotoaparátu. Na závěr si ukážeme v krocích, jak probíhá pořízení samotné fotografie, vlastní exponování.
V 1. díle o černobílé fotografii jsme probrali výbavu a část teorie týkající se přepočtu délky expozice dlouhými časy. Nyní se vrhneme na samotné focení této minimalistické černobílé fotografie pořízené časy okolo 30 sekund.
Důležitým momentem je výběr vhodné scény, který může být zpočátku určitou komplikací. Oproti standardní krajinářské fotografii je potřeba si všímat zcela banálních, někdy až rušivých nebo dokonce nevzhledných prvků (např. část betonové konstrukce, dřevěná kláda, staré molo, dřevěné vlnolamy,…). Proti veškeré logice, pak právě tyto „nevzhledné a banální“ prvky, tvoří ve spojení s dlouhou expozicí a vhodnými podmínkami, dominanty minimalistických černobílých fotografií.
Poté, co dominantní objekt nalezneme, je ještě potřeba zvolit vhodnou kompozici. U černobílých snímků mi nejvíce sedí čtvercový formát, tak už při volbě kompozice s tímto formátem počítám. Většinou se nebojím hlavní objekt umístit proti všem pravidlům klasické kompozice do vertikální středové osy. Naopak tuto kompozici mám u černobílých čtvercových fotografií nejraději a to zejména ve spojení s někdy poměrně silným efektem vinětace. A už nezbývá než si přát i dobré podmínky, např. mlha se hodí, skrývá nám nežádoucí pozadí.
Při fotografování dlouhými časy, je nutné fotoaparát umístit na stativ (pozor na nestabilní podklad a pozici).
Jak pořídit samotnou fotografii lze popsat v krocích:
! Od tohoto okamžiku si musíme dávat velký pozor, abychom už nepohnuli s fotoaparátem, nezměnili ohnisko a ani se nedotýkali zaostřovacího kroužku!
Snímek už jsme vyfotili, v dalším díle se podíváme na jeho úpravu, čili postprodukci.
__________________________________________________________________________________________________
Fotografie a další články Daniela Řeřichy najdete na jeho webu https://www.danielrericha.cz