Tento rok proběhl již sedmý ročník fotografické soutěže speleologů, neboli jeskyňářů. Speleologická fotografie je velice specifická už prostředím, ve kterém vzniká. Takové fotografie nevídáme každý den a podmínky v jeskyních a podzemí jsou mnohdy na fotografování velmi náročné. Ať už fyzicky, nebo světelně.
Letošní porotě Czech Speleo Photo předsedal profesionální fotograf a lektor FotoInstitut.cz Antonín Lavrenčík. Dalším členem poroty byl pan Jiří Dvořák, pracovník správy KRNAP a redaktor časopisu Krkonoše – Jizerské hory. A třetím zasedajícím v porotě byl Ladislav Lahoda z CMA – společnosti pro výzkum historického podzemí, speleolog. Vyhodnocení fotosoutěže za rok 2016 proběhlo v sobotní večer 15. října na Setkání Speleologů, které se konalo v Bozkově v Libereckém kraji. Vyhlášeny byly celkem tři soutěžní kategorie. Krasová fotografie, Montanistika a historické podzemí a tématická – City a emoce v podzemí. Hlasovat mohli i přítomní diváci, díky nimž získala jedna fotografie Cenu diváků.
Czech Speleo Photo je výjimečné tím, že porota hodnotí soutěžní fotografie fyzicky v den konání akce Setkání Speleologů a v ten samý večer vyhlašuje výsledky a předává ocenění. Žádný internet, žádné hodnocení doma u počítače. Soutěžní fotografie jsou přítomny v papírové podobě, porotci nad nimi debatují s hrnkem horkého čaje v ruce. Je to výjimečná a krásná tradice. Jeskyňáři holt ví své a svých tradic se jen tak nevzdávají. Jsou to lidé s jasnou myslí, zvyklí na týmovou práci v terénu.
A nyní už pár otázek pro předsedu poroty CSP, Antonína Lavrenčíka.
Tondo, jaké to bylo porotcovat v tak specifické fotosoutěži?
Není to úplně můj žánr, ale v ateliéru je taky vychozím bodem tma a stejně tak to platí i o fotografování pod zemí. Byla to příjemná zkušenost.
Dle čeho jste soutěžní snímky hodnotil?
Jelikož jeskyňáři musí scénu sami nasvítit, hodnotili jsme práci se světlem ale i s prostorem a kompozicí. Na některých fotografiích se podařilo zachytit i neobvyklé přírodní “jevy”, ale to mi objasnili kolegové z poroty, kteří se v tomto oboru vyznají.
Bylo těžké shodnout se s ostatními členy poroty na vítězných snímcích?
Vůbec ne. Docela mě překvapilo, jak jsme si při výběru fotografií notovali.
Jaká byla účast v soutěži?
Nebyla to žádná “masovka”, ale to jsem ani nepředpokládal. Byla to komorní, ale o to příjemnější akce, alespoň z mého pohledu.
A jak se vám podzemní fotografie líbí? Láká vás zkusit si zafotit v podzemí?
Má to něco do sebe, ale raději se budu věnovat portrétům. Pod zemí a ve tmě bych se necítil úplně ve své kůži.
Co byste vzkázal fotografujícím jeskyňářům? Jak se mají připravit na další ročník fotosoutěže? Co mohou vylepšit? Na čem mají podle vás zapracovat?
Tak tady vůbec nevím, jak vám odpovědět. Poslouchal jsem na akci přednášku pana kolegy porotce Ladislava Lahody o filmování a fotografování pod zemí a vzbudila velký zájem i diskuzi. Je vidět, jak moc je to baví a to je ten nejdůležitější předpoklad pro jakékoli zlepšení obecně. Fotografování si užívejte, pokud to v sobě máte, jinak je to jen další všední rutina, která vás nikam neposune.
Děkuji za vaše odpovědi.
web fotosoutěže: http://www.czechspeleophoto.cz/
článek připravila: Soňa Lechnerová