19.8. je Světový den fotografie. Víte proč?

19. 8. 2016

V den vydání článku, 19. srpna, máme Světový den fotografie. Chtěli byste vědět proč zrovna dnes? Pokusíme si to krátce přiblížit. Rovnou prozradím, že to má souvislost s jednou ve skutečnosti slepou uličkou historie fotografování. Ale více v článku...

19.8. je Světový den fotografie. Víte proč?

Všem fotografům přejeme pohodový Světový den fotografie!

Světový den fotografie se slaví každý rok 19. srpna, letos je 177. výročí.

Fotografický proces je ve skutečnosti starší záležitost, než 177 let, ale toto datum bylo zvoleno na základě toho, že 19. srpna 1839 francouzská Akademie věd oficiálně zveřejnila vynález daguerrotypie a tím zpřístupnila světu první „praktickou“ fotografickou metodu.

Co to daguerrotypie je? Jde o metodu vytváření obrazu na destičku ze stříbra nebo postříbřené mědi. Latentní obraz se vyvolával parami rtuti a ustaloval pomocí chloridu sodného nebo thiosíranu sodného.

Zvláštní název pochází od vynálezce této techniky jménem Louis Daguerre (na snímku vpravo).
Jeho spolutvůrcem byl Isidor Niepce, syn Josepha Nicéphora Niépceho, který je autorem nejstarší zachované fotografie „La cour du domaine du Gras“, tedy „Pohled z okna v Le Gras“ (na počest této fotografie recenzenti fotoaparátů tradičně zařazují fotografii „pohled z okna“ do svých článků).

Daguerrotypie byly typické dlouhými expozicemi (kvůli nízké citlivosti fotografických desek) a křehkým povrchem, kvůli kterému se zasklívaly (a pak různě rámovaly, obdélný formát fotografie nebyl nijak ustálen a vycházelo se z malířství).


Samuel F. B. Morse, 1945

Právě výročí této události se dnes slaví jako Světový den fotografie.Za tento vynález dostal jeho autor doživotní rentu a francouzská Akademie věd jej vypustila do světa pro všechno lidstvo k užívání – kromě Velké Británie, kde už byl tou dobou podán patent.

A jak to dopadlo s daguerrotypií? Vcelku rychle ji nahradily pokročilejší metody, zejména kalotypie. Málokterý fotograf totiž rád dýchá výpary rtuti…

Charakteristická je pro daguerrotypii jemná kresba a zvláštní tonalita snímků. Dokonce se s úhlem pohledu zřetelnost fotky mění. Díky nízké citlivosti materiálu a vysoké cloně a tedy dlouhým expozicím museli portrétovaní lidé (což bylo hlavní využití pro fotografii od vynálezu Petzvalova objektivu) sedět dlouho bez hnutí, k čemuž jim pomáhaly i různé držáky, opěrky a konstrukce. Jako světlo sloužilo denní v prosklených ateliérech. Výsledek je jedinečná kombinace rozptýleného nasvícení, strnulého výrazu a jemně neostré kresby. Ruční retuše např. očí pak efekt už jenom podtrhly.

Focení bylo pro portrétovaného krapet nepohodlné…
Foto: www.photohistory-sussex.co.uk
Portrét mladého Abrahama Lincolna od Nicholase Shepherda.
Měl také za límcem držák? Z 
wikipedia.org

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů