První týden v červenci se na Šumavě v Domě fotografů konal již tradiční kurz "Letní intenzivní škola fotografování". Pět dní plných fotografování v malé skupině vedené profesionálním fotografem Kamilem Vargou umožnil každému prohloubit si své vědomosti a znalosti o fotografii. Počasí přálo, a tak došlo i na fotografování pří západu slunce od Kašperku.
Letní intenzivní škola fotografování proběhla v Domě fotografů v Kašperských Horách. Zahájili jsme zdokonalováním se v ovládání fotoaparátů a kompozici. Fotografovali krajinu a řeku Vydru. Učili se, jak správně nasvítit portrét v ateliéru či jak na portrét v exteriéru. Poslední den jsme vyrazili na majestátní hrad Kašperk, plán byl – fotografovat západ slunce.
Celý den bylo zataženo a všichni se báli, jestli se zapadající sluníčko zpoza mraků ukáže. Přesto jsme na Kašperk vyrazili, protože mezi mraky zůstával slibný pruh modré oblohy. Hodinu před západem nám příroda dala deset minut, abychom fotili za nízkého žlutého světla – jak v protisvětle hrad, tak sebe navzájem nasvětlené.
Na obzoru jsme pozorovali červánky a Kamil rozhodl, že správní krajinářští fotografové musíme příležitost využít. Štěstí se usmálo a rudé slunce na chvíli zasvítilo nad krajinou, než zapadlo za šumavské kopce.
Mezičas jsme pak využili pro focení portrétů.
Jaké to bylo, jsme si povídali s Annou, Helenou a Natálií, které se kurzu zúčastnily.
„Kurz byl báječný, vyzkoušeli jsme si focení témat, která běžně nefotím – práci v ateliéru, panning, focení krajiny… Ale hlavně jsme od rána do noci sdíleli zkušenosti s ostatními nadšenými fotografy.“ říká Natálie.
Zázemí Domu fotografů v kombinaci s šumavskou přírodou v okolí skutečně umožňuje spojit fotografické disciplíny, jako je portrét a studiové svícení s krajinářskou fotografií, fotografováním architektury i dalších disciplín v plenéru.
Účastníci kurzu prošli jak teorií o fotografické technice a jejím nastavení či úpravou a správou fotek, tak hlavně praxí. „Přínosné bylo zejména vlastní nastavení fotoaparátu, hrátky s clonou a časem.“ svěřila se nám Helena. „Kurz byl opravdu intenzivní. Mohla jsem se odpoutat od všeho ostatního a plně se soustředit na fotografování.“, svěřila se nám Anna.
A co se účastníkům líbilo nejvíc? „Především focení v ateliéru a focení Kašperku při západu slunce.“ podle Natálie. Heleně se zase nejvíce líbilo focení tekoucí vody. "Nejvíce se mi asi líblo focení portrétu v ateliéru, protože to byla moje první zkušenost s profesionální technikou a byla jsem opravdu překvapená, jak kvalitní fotky mohu i jako začátečník udělat. říká zase Anna.
K fotografování tekoucí vody na dlouhé časy se přímo nabízí kamenitá řeka Vydra, kde rychlá voda skáče z kamene na kámen, tančí v zátočinách a pospíchá z kopce dolů ostrým údolím. Na vzniklých fotografiích vypadá „mlžná“ voda na mechem obrostlých skalách malebně.
A co ještě kurz účastníkům přinesl? „Možnost nechat si vytisknout fotky na konci kurzu byla skvělá“, pochvaluje si Natálie. Nejlepší však je, že si člověk odnese nejenom zkušenosti, nejenom fotografie, ale hlavně „nové nové fajn lidi, se kterými nebyl problém najít společné téma“, jak nám pověděla Anna. „Jen jeden muž ale bylo trochu nevyvážené“, směje se Helena.
Takže pánové, od 2. 9. do 7. 9. 2014 máte možnost skóre vyrovnat na dalším turnusu tohoto pětidenního intenzivního kurzu. Dámy, s vámi počítáme také:-)
Galerii na Facebooku naleznete zde.
Nabídku dalších kurzů a podrobné informace naleznete na stránkách www.FotoInstitut.cz.