Střípky z fotoexpedice Manaslu 2013

7. 4. 2014

Nepál je určitě nejznámější díky Himálajskému masivu táhnoucímu se podél severní hranice s Tibetem. Je to však také země s unikátní směsicí náboženských a kulturních etnik. Návštěvníkům - fotografům tak nabízí nejen úžasné krajinářské a přírodní náměty, ale i kulturní a architektonické skvosty, nezřídka zapsané na seznamu Unesco jako světové kulturní dědictví. Naše 3 týdenní fotografická expedice Manaslu 2013 tak měla od začátku jasno, že plán nebude úzce zaměřen jen na krajinářskou fotografii.

Střípky z fotoexpedice Manaslu 2013

Ten samý den nás odpoledne čekalo i první „skalnaté“ stoupání po kamenných schodech s celkem výraznou expozicí na odvrácené straně od skály. Zde jsme dostali i první školení, jak se chovat při potkávání zvířecích karavan. Chodec se musí vždy snažit dostat na stranu mezi zvířata a skálu, neboť na opačné straně by případný bodyček mohl skončit dramaticky.

první skalnaté stoupání - Canon EOS 5D Mark II , Canon EF 24-105 mm f/4, F8, 1/60, ISO 800

Cesta pak neustále střídala stoupání a klesání a minimálně půlku treku vedla podél řeky Budhi Gandaki. Nezmenšující se síla jejího toku nás každý den překvapovala. Od Arughat Bazaru (524 m n.m.) až do Philimum, který je o cca 1000 m výše, nám připadala téměř stejně dravá. Překračovali jsme ji každý den a často jsme si užívali přechody přes typické himálajské lanové mosty. Množství vody kolem bylo vůbec velmi milým překvapením. Vidět v první dny několik vodopádů i několik desítek metrů vysokých nebylo žádnou vzácností.

vodopád do řeky Budhi Gandaki - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4 F9, 1/100, ISO 800

Nebylo se co divit, že jsme neodolali a ponořili své nohy do chladné vody jednoho z přítoků při focení s prodlouženými časy. S FotoInstitut.cz jezdíme na tento druh focení k šumavské Vydře a tak došlo i na vzpomínky.

vzpomínka na Vydru, Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f4, F 11, 0.5 s, ISO 100

Až teprve nad výškou 1600 m n.m. začínala řeka viditelně slábnout a naše trasa se dosti často odkláněla od jejího koryta. Po několika dalších dnech chůze jsme dorazili do vesnice Samagaon (3560 m n.m.). Při odpoledním příchodu bylo nebe dosti oblačné, ale večer jsme se konečně dočkali a na temném nebi jsme poprvé uviděli vrcholy Manaslu (jižní a severní). Tomu jsme samozřejmě nemohli odolat a tak došlo na noční focení. Manaslu od nás sice nebyl severním směrem a Polárka byla daleko ze zorného pole, ale při expozici necelých 20 minut byly i tak hvězdné dráhy docela dobře vidět. (pozn. – Manaslu je ten malý bílý dvojvrcholek v levé části snímku)

hvězdné dráhy nad Manaslu - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 16-35 mm f/2.8 L F4, 879 s, ISO 100

Povzbuzeni noční viditelností jsme si ráno přivstali a nafotili východ slunce. Na snímku jsou nasvícené oba vrcholy v okamžiku, kdy světlo dopadá právě jen na ně a okolní nižší masivy jsou ještě ve stínu.

ranní Manaslu - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4 IS USM F11, čas 1/15 s, ISO 100

Jelikož jsme byli vybaveni fotografickým „nádobíčkem“ a do snídaně bylo daleko, zašli jsme ještě udělat několik záběrů probouzející se vesnice. Na snímku je vidět dým prostupující mezi plochými kameny na střechách domků – komíny jsou novotou používanou až na nových dřevěných nebo plechových stavbách. Malý tmavý pyramidový objekt v popředí vlevo je opravdu to, co si asi myslíte.

ráno v Samagaon - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4 IS USM F5.6, čas 1/30 s, ISO 200

Za další 3 dny po prvním spatření vrcholů Manaslu jsme i my dospěli k našemu pomyslnému turistickému vrcholu a v dopoledních hodinách jsme dorazili do sedla Larkya La ve výšce 5160 mnm.

v sedle Larkya La - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 16-35 mm f/2.8 L II USM F9, čas 1/1000 s, ISO 100

Od chvíle nezbytného vrcholového focení a odpočinku už naše cesta výrazně klesala až do vesnice Bhulbule (840 mnm), odkud jsme opět džípem přejeli zpět do Káthmandů. Před odletem jsme měli ještě den na navštívení největší budhistické stúpy na světě – Boudhanathu, královského města Patan a lokality Káthmandů Durban Square.

Stylovou tečkou za naším 3týdenním putováním byla poslední večeře v restauraci v Thamelu s nepálským národním jídlem – Dhalbhatem. Užili jsme si ho, tak jako ostatně celou expedici.

***
FotoExpedice do Himálaje – okolo osmitisícovky Manaslu 2015
Fotoinstitut.cz dále pořádá i další fotoexpedici do Himálaje – Ladakh, červen 2014

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů