Kurz nemá vypsané žádné nadcházející termíny.
Při vypsání nového termínu Vás informujeme na Vámi zadaný email.
16-denní fotografický zájezd s trekem do Bhútánu – tradice, kultura a trekking s nosiči ve velehorách. V ceně letenka, ubytování s plnou penzí, nosiči, poplatky, profesionální fotograf.
16-denní fotografický kurz po Bhútánu pod vedením českého průvodce se
zkušenostmi s vysokohorskými trekkingem v Himálaji
Klášter Taktsang Lhakang (Tygří hnízdo) na skalním ostrohu
Klášter Kmansung lhakang s výhledy do terasových políček
Údolí černokrkých jeřábů Phobjika s klášterem Gangtey považované za
Shangrilu v Himálaje
Hlavní město království Timphu
Tradiční slavnosti v maskami a náboženskými tanci
Určen jak začínajícím tak pokročilým fotografům
Získání zkušeností s fotografováním na treku do masívu Jomolhari
v extrémních vysokohorských podmínkách
Fotografování velehorské krajiny včetně noční fotografie
Nabízíme fotografickou expedici v malé skupině nadšených fotografů. V listopadu je podzimní listí krásně zbarvené. Budete fotografovat kláštery jako známé Tygří hnízdo nebo Kyichu lhakhang, ale i méně známé gompy ve vzdálenějších údolích. V nádherném údolí Phobjika, kam v listopadu přilétají vzácní jeřábi černokrcí přezimovat, se zúčastníte místních slavností, kde je velmi dobrá příležitost fotografovat Bhutánce v tradičních oděvech. Poznáte život ve vesnicích pod nebeskou hradbou Himálaje i hlavní město Timphu, kde se starodávné tradice míchají s moderním světem a technologiemi. V doprovodu karavany nesoucí vybavení včetně našich zavazadel se půjde do hor na trek k masívu sedmitisícovky Jomolhari. Je to ráj pro fotografování horské krajiny, kde za dobrého počasí budete fotografovat osmitisícovou Kanchejungu. Jedná se o středně náročný vysokohorský trek s překonáním sedel ve výšce 4500 a 4800m, který vyžaduje vytrvalost a dobrou fyzickou kondici. V noci a ráno může mrznout. Poznáme zde však Bhútán pastevců jaků a budeme mnohem blíže k velehorským obrům.
Fotografování prastarého chrámu Changankha a ve škole tradičních řemesel. Návštěva chovu záhadných takinů (národní zvíře), gigantická socha Budhy s výhledem na město, fotografování života ve městě.který patří k nejstarším místům uctívání v údolí. Škola tradičních řemesel, kde se mladí lidé učí umění svých předků. Jízda ke gigantické soše Buddhy s vyhlídkou na město. Večer návštěva v hradu Tashicho dzong, sídla vlády a krále.
Přejezd přes průsmyk Dochu-la (3010 m). Za jasného počasí je odsud krásný výhled na horské štíty. Dochu lhakhang, chrám zasvěcený bhútánské královské rodině. Po obědě přes další průsmyk 3300 m dorazíme do Gangtey uvnitř idylického údolí Phobjika (2750 m).
Ráno krátký pěší výstup k chrámu Khamsum lhakhang s pohledy do rýžových teras. Návštěva jedinečně zachovalého hradu Punakha, donedávna zimního sídla vlády. Krátká procházka k chrámu Chimmy lhakhang zasvěceného slavnému buddhistickému světci Drukpovi Kunlejmu, který šířil buddhismus za pomocí nezřízeného pití, zpěvu a skandálních sexuálních výpadů. Večerní přejezd do Paro.
Dopoledne návštěva hradu Paro a národního muzea v hradní věži. Po obědě výstup ke klášteru Tygří hnízdo. Nejposvátnější místo v Bhútánu je doslova „zavěšené“ na strmém útesu nad údolím. Odpoledne je zde méně lidí a též lepší světlo na focení. Pojede se kolem rozvalin hradu Drukyel dzong do Gunitsawy, kde začíná trekking. První noc se bude již spát pod stanem ve výšce 2890 m.
Trek 22 km, 7–8 hodiny, 770 m nahoru, 10 m dolů. Tento dlouhý a náročný den se jde většinu času údolím, vesměs do kopce či po rovině. Po cestě budeme procházet podzimně zbarveným smíšeným lesem. Ke konci cesty se nám za dobrého počasí naskytne pohled na vrchol Jomolhari. Ta bývá vidět i z tábořiště na rozlehlé pastvině ve výšce 3610 m.
Trek 19 km, 5–6 hodin, 480 m nahoru. Ranní fotografování Jomolhari. Po snídani výstup údolím Paro chu do Jangothangu, jednoho z nejhezčích trekových táboříšť v Himálaji. Stáda jaků s pastevci, přímý výhled na posvátnou Jomolhari. Tábor je ve výšce 4080 m.
Výstup na vyhlídkový vrcholek asi o 800 m výš a následný sestup zabere okolo půl dne. Určité těžkosti s dýcháním a slabá bolest hlavy je v této fázi aklimatizace normální. Další den už byste se měli cítit lépe. Výhoda je možnost sestoupit v případě problémů s horskou nemocí.
Trek 16 km, 6–7 hodin, 810 m nahoru, 1090 m dolů. Překonáme průsmyk Bonte-la (4890 m) nejvyšší bod treku. Po kratším strmém stoupání se před námi otevře pohled na druhý vrchol Jomolhari a též na ostrou špičku šestitisícovky Jichu Drakye. Projdete kolem dvou malebných plesových jezer a následně začnete opět prudce stoupat. Fantastické výhledy. Po překonání průsmyku s modlitebními praporky vás čeká prudké a dlouhé klesání do údolí Soi Yaksa. Tábor ve výšce 3800 m.
Trek 11 km, 4–5 hodiny, 720 m nahoru, 340 m dolů. Začneme stoupat do sedla Tagulung-la (4540 m). Mineme i rozvaliny hradu Sey, ukrytého ve skále. Naskytnou se výhledy na Jomolhari, Jichu Drake a za dobrého počasí je vidět i Kanchejunga. Poslední noc treku v údolí Thombu, 4120 m vysoko.
Trek 15 km, 5–8 hodiny, 150 m nahoru, 1380 dolů. Po krátkém a strmém stoupání do průsmyku Thombu-la (4270 m) cesta krátce pokračuje po hřebeni s výhledy na bližší i vzdálenější vrcholy. Následně začnete klesat až k vojenské posádce Gunitsawa, kde trek před týdnem započal. Zde bude čekat autobus, který nás převeze do hotelu v Paro.
Brzy ráno návštěva starobylého chrámu Kyichu lhakhang ze 7. století, údajně postaveného tibetským králem Songtsen Gampo. Následně vyrazíme do průsmyku Chele-la. Zastavíme pod malebným ženskými klášterem Kila gompa. Cesta do průsmyku Chele-la pokrytého tisíci stožárových čortenů. Za dobrého počasí je odsud vidět Kanchejunga i Jomolhari. Následně sjedeme zpět do Paro, kde budeme mít volné odpoledne na nákup suvenýrů a rozloučení s Bhútánem.
Česky a anglicky mluvící průvodce s himálajskými zkušenostmi
Profesionální fotograf
Letenky vč. všech poplatků Praha – Paro, Paro – Praha do výše
32 000 Kč. Transfery letiště–hotel–letiště
Plná penze během pobytu
Bhútánské vízum 40 USD
Ubytování v turistických hotelech v pokojích po dvou (single room
příplatek 25 USD na noc)
Na treku ubytování ve stanu po dvou
Doprava v pohodlném vozidle s řidičem, Toyota Hiace nebo Coaster podle
počtu účastníků
Vstupy do památek, muzeí a klášterů
Služby kuchaře a pomocného personálu na treku
Nošení osobního zavazadla na treku
Zákonné pojištění CK FotoAtlas proti úpadku
Nápoje objednané k jídlu kromě čaje a kávy
Jakékoliv další pojištění
Spropitné pro průvodce a řidiče a trekový personál
Mimořádné náklady způsobené zdravotním stavem, nepřízní přírody,
politickými nepokoji a pod.
Náklady na mezinárodní bankovní převody (cca 40 USD na jeden převod)
Výdaje osobní povahy
Náročnost:
Trek je v rámci Himálaje považován za středně náročný s přechodem
sedel nad 4500m. Výhodou je možnost návratu z Janghotangu v případě
problémů s horskou nemocí. Na treku v noci je třeba počítat s nízkými
teplotami pod bodem mrazu.
Klima a vybavení:
Klimatické podmínky v Bhútánu jsou v listopadu příjemné. Denní teploty
jsou obvykle okolo 15 – 25°C, v noci ovšem může i mrznout.
I v podzimním po monzunovém období je třeba být připraven na možnost
dešťových srážek. Vy vyšších polohách bude chladněji.
Na treku je přes den relativně příjemně, večer a v noci však
očekávejte zimu –5 až –10°C. Je nutné být vybaven na různé výkyvy
počasí. Rozhodně se vyplatí vrstvené oblečení – funkční spodní
prádlo, fleecová vrstva na zahřání a hardshell goretexová bunda vystačí
na většinu situací. Důležitý je kvalitní péřový spací pytel. Hodí se
i péřová bunda, či vesta a vyteplené kalhoty, které si oblečete po
příchodu do tábořiště. Je dobré být přípraven i na přeháňky
i vítr.
Obuv na trek doporučujeme kotníčkovou trekovou pro střední a těžký
terén. Vyplatí se ale vzít si lehčí boty či sandály pro odpočinek.
Do bhútánských hradů, chrámů a klášterů je povolen vstup pouze ve
formálním oblečení. Pro turisty to znamená kalhoty či sukně až ke
kotníkům.